Nasze Tatry słyną nie tylko z pięknych szczytów, błękitnych stawów i wspaniałego wspinania w granitach. W głębi gór istnieje, ukryty przed wzrokiem przeciętnych turystów, niesamowity świat tatrzańskich jaskiń. Od potężnych sal (Sala Fakro 90m wysokości) przez studnie (Wielka Studnia w Wielkiej Śnieżnej) po podziemne jeziorka (Jeziorko Szmaragdowe w jaskini Czarnej) i ciasne korytarze (Magiel w jaskini Litworowej). Wszystko to można znaleźć w podziemiach.
Jak jednak tam się dostać ? Jaskinie tatrzańskie charakteryzują się dużą ilością miejsc wymagających użycia specjalistycznych technik linowych. Dlatego też konieczne jest nabycie umiejętności bezpiecznego poruszania się po nich. Takie przygotowanie daje nam ukończenie kursu taternika jaskiniowego.
Kurs prowadzony w naszym klubie jest zgodny z wytycznymi PZA i dzieli się na II części: wspinaczkową i jaskiniową.
Podczas pierwszej kursanci nabywają wiedzę niezbędną do bezpiecznego poruszania się po powierzchni w terenie taternickim: umiejętności asekuracji, prowadzenia dróg, wspinaczki sportowej i na własnej asekuracji, budowy stanowisk, zjazdów oraz autoratownictwa.
Po pozytywnym ukończeniu I części przyszli taternicy mogą przystąpić do części jaskiniowej. Początkowo zajęcia prowadzone są na powierzchni, w skałkach i obejmują: znajomość niezbędnych węzłów, poznanie sprzętu wykorzystywanego w jaskiniach, samodzielny dobór osobistego wyposażenia, nabycie umiejętności poręczowania i deporęczowania odcinków linowych oraz bezpiecznego poruszania się po nich. Osobny blok poświęcony jest autoratownictwu jaskiniowemu.
Kiedy powyższe wymagania zostaną spełnione nadchodzi czas na akcje jaskiniowe pod czujnym okiem instruktorów PZA. Podczas takich wyjść nabyte umiejętności sprawdzane są w warunkach bojowych.
Przyszły taternik jaskiniowy musi zaliczyć co najmniej 8 akcji jaskiniowych w tym co najmniej 3 wyjścia zimowe.
W okresie zimowym organizowane jest szkolenie z umiejętności niezbędnych do poruszania się w terenie zimowym: używanie raków i czekana, hamowanie po upadku, wykonywanie stanowisk i asekuracja w śniegu i lodzie, używanie ABC lawinowego.
Cały cykl szkolenia trwa około roku i zakończony jest egzaminem teoretycznym i praktycznym. Po uzyskaniu pozytywnego wyniku kursant otrzymuje Kartę Taternika PZA. Dokument ten upoważnia do utworzenia konta w TPN. Od tego momentu możemy legalnie poruszać się po jaskiniach tatrzańskich udostępnionych dla taterników.
Chcesz zapisać się na kurs? Masz dodatkowe pytania? Zapraszamy do kontaktu przez fb lub telefonicznie: 889-878-097.